Ünlü şair halk ozanı sabit ince Kozaklı Metem de

21.03.2016 00:45

Ünlü Şair ve Halk Ozanımız "Sabit İNCE" Kozaklı Metem´ de Yayın tarihi: 02.04.2013 - 14:59

Ünlü Şair ve Halk Ozanımız "Sabit İNCE"  okulumuzda öğrencilermizle söyleşi yaptı. Konferans salonumuzda yapılan söyleşi ve şiir ziyafetine tüm okul personelimiz ve öğrencilerimiz büyük bir ilgi gösterdi.

Ünlü Şair ve Halk Ozanımız "Sabit İNCE"  okulumuzda öğrencilermizle söyleşi yaptı. Konferans salonumuzda yapılan söyleşi ve şiir ziyafetine tüm okul personelimiz ve öğrencilerimiz büyük bir ilgi gösterdi. Yaklaşık 2.5 saat süren söyleşide, ünlü şair Sabit İNCE öğrencilerimize yazdığı güzel şiirlerden bir kısmını okudu. Öğrencilerimizin Güncel Konular, Şair ve Şiir hakkındaki sorularına içtenlikle cevaplar verdi.

Ünlü Şairimizin hayatı hakkında kısaca bilgi verirsek;

1954 yılında Nevşehir´in Kozaklı ilçesi Gerce köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Kozaklı´da, liseyi Kayseri Ticaret Lisesi´nde okudu. 1976 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi´nden mezun oldu. Özel sektörde çeşitli görevlerde çalıştı. Toprak Reformu Kayseri Bölge Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi Kayseri Bölge Müdürlüğü ve Urfa Bölge Müdürlüğü´nde uzman olarak çalıştı. 1999 yılında özel bir kuruluşun genel müdürlüğünden emekli oldu. Vizyon Dış Ticaret A.Ş.’nin kurulusunda görev aldı ve genel müdürlüğünü yaptı. 

Bizim Anadolu, Tercüman, Hergün ve Türkiye gazetelerinde yazar, muhabir ve istihbarat şefi olarak çalıştı. Töre ve Devlet dergilerinde yazılar yazdı. Kayseri´de yayınlanan Kayseri Şairler Antolojisi´ne ve Adana´da yayınlanan Ozanlar Güldeste şairler antolojisine katıldı. Kayseri´de yayın yapan Erciyes, Elif ve Başak televizyonlarında ve mahalli radyolarda edebiyatla ilgili programlar yaptı. Bizim Aşıklarımız adlı halk aşıkları ile ilgili programı yaptı. Konuk olarak bu programlara katıldı. 

Kayseri´de yayınlanan Yeni Kayseri, Kayseri Olay, Kayseri Anadolu Haber, Star Haber, Kayseri Gündem ve Kayseri Hakimiyet gazetesi İnce Zımbalar köşesinde yazı ve şiirleri yayınlandı. Gülpınar, Yesevi, Ozan, Bizim Kuşak, Kayseri Çağdaş, Sevgi Yolu, Ana, Erciyes, Çemen ve Simav Anadolu gibi dergilerde şiirleri yayınlandı. 

Ve Aynı Rüzgarla Savrulduk adlı ortak şiir kitabından sonra Aşkın Ateşi adlı ikinci şiir kitabı Temmuz 1996´da yayınlandı. Sırlı Söz adlı şiir kitabı, Anadolu Hececileri-1, Anadolu Hececıleri-2, Anadolu Hececileri-3, Anadolu Hececileri-4, Anadolu Hececileri-5, Anasam Sıır Antolojisi-1, Anasam Şiir Antolojisi-2
şiir kitaplarını 2000 -2001 yıllarında yayınladı. 

Şiir dalında Ozan dergisinden mansiyon, Bizim Kuşak dergisinden mansiyon ve makale dalında üçüncülük ödülleri aldı. Türk Halk Müziği ile amatör olarak ilgilenmekte. Aşık tarzında sözlerini yazıp bestelediği 40´dan fazla türküsü vardır. 

Kayseri´de bulunan ANASAM (Anadolu İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)´ni kurdu ve genel baskanlığını üstlendi. Ayrıca Nevşehirliler Derneği´ de başkanlığını yaptı. 

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu TBMM alt komisyonunda ve Fikri ve Sınai Haklar Özel İhtisas Komisyonu´nda üye olarak görev yaptı. Anasam bülteni adlı yayın organının yönetmenidir. ANASAM Yayınları tarafından yayınlanan 45 kitabın editörlüğünü yaptı.